Račun moramo obvezno hraniti ne glede na kaj
Danes je obvezno, vsakič, ko nekaj kupimo, da počakamo račun in ga tudi vzamemo. Če nas dobi inšpekcija zunaj trgovine in mi računa nimamo, nas lahko kaznujejo.
Imamo različne račune. Račune na podjetje, račune za stranke, račune v trgovini in še mnogo drugih. Na računu mora biti obvezno napisan artikel, količina, ki smo jo kupili, cena, po navadi piše cena na en kos in zraven celota, ki smo jo naročili. Prodajalec, kupec, če gre za račun, ki je narejen specifično za stranko, datumi in ure nakupa, itd. V računu mora biti vse točno zastavljeno.
Računi so zelo pomembni in je dobro, da si jih tudi shranimo nekam. Če imamo račun na nekaj kar ima dve leti garancije, moramo ta račun dobro hraniti, saj če pride do momenta, ko želimo garancijo koristiti, potrebujemo račun. Brez računa ni garancije. To nas tudi opozorijo, ko nekaj kupimo in ima garancijo.
Računi, ki so v sklopu podjetja, je potrebno nujno hraniti vsaj nekaj let. Po navadi jih imamo v nekih arhivih z vsemi ostalimi papirji. Če kadarkoli pride do kakšnega nesporazuma in nam nekdo očita, da nismo nekaj plačali, imamo dokaz, da to ne drži in oseba, ki nas je obtožila nam ne mora nič
Če gre za neke račune iz trgovine, je dobro, da če gre za pomemben računa, da ga kopiramo na list, saj računi lahko čez čas malo zbledijo in ne vidimo več kaj piše na njem. Tako da je dobro imeti neko rezervo v mapi za vsak slučaj.
Če res mislimo da računa ne bomo potrebovali, ga lahko vržemo v smeti, ko pridemo domov. To so računi, ko gre za nakup živil in vsakdanjih stvari, ki jih potrebujemo. Takrat računa praktično ne rabimo. Dobro je le, da ga obdržimo do doma zaradi inšpekcije in pa zaradi tega, da doma vse lepo preverimo, če drži. Lahko se nam zgodi, da včasih na blagajni kaj računajo dvakrat ali več in lahko s računom dokažemo, da to ni res.